
VILÁGÖRÖKSÉGEK MAGYARORSZÁGON -
WORLD HERITAGE HUNGARY
BUDAPEST





Budapest Fővárosi Önkormányzat
Főpolgármesteri Hivatala
1052 BudapestVárosház utca 9-11.
Tel.: 327 1000
Honlap: www.budapest.hu
Budapest - a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út
(1987 + 2002)
Az UNESCO 1972-ben alapított Világörökség Programjának célja az emberiség kulturális és természeti örökségének nyilvántartásba vétele (Világörökségi Lista). A programban részt vevő állam kötelezettséget vállal arra, hogy a területén fekvő világörökségi helyszíneket óvja és megőrzi a későbbi generációk számára. Budapesti helyszín először 1987-ben került a listára, ez a Duna-part látképe és a Budai várnegyed volt, majd 2002-től az Andrássy út és történelmi környezete került fel a világörökségi listára.
A Duna-part látképe és a Budai várnegyed (1987. Kulturális)
Budapest Duna-parti látképe a Világörökség részét képezik 1987 óta. A budai oldalon a Műszaki Egyetem néhány épülete és a Széchenyi lánchíd által közrefogott terület, a Gellért fürdő, a Gellért-hegyi Szabadság-szobor és a Citadella, valamint a budai Várnegyed épületei, a Királyi palota, a Szabadság tér és az ott található épületek, a Mátyás-templom, a Szentháromság-szobor, a Halászbástya, és a Duna-part épületei egészen a Margit hídig képezik a világörökség részét. A pesti oldalon védettséget élvez az Országház épülete, a Lánchíd pesti hídfőjénél található Széchenyi tér és annak néhány épületei, a Magyar Tudományos Akadémia és a Gresham-palota, valamint a Duna-part épületei egészen a Petőfi hídig.
Az Andrássy út és történelmi környezete (2002. Kulturális)
Az Andrássy út teljes vonalának épületei közöttük az Magyar Állami Operaház, a millenniumi földalatti és a Hősök tere és annak épületei, a Szépművészeti Múzeum, a Műcsarnok és a Millenniumi emlékmű alkotják a világörökség részét.